Uudised

Aasta 2021 Saku Sportingus

Iga aastaga aina suuremaks

Jalgpalli armastatakse Sakus väga – see on selge. Foto: Liisa-Lii Tamme

2021. aasta viis meie väikese, aga suurte ambitsioonidega klubi taas uutesse kõrgustesse. Oktoobrikuu seisuga kuulub Saku Sportingu nimekirja 482 jalgpallurit. Kui panna selle arvu kõrvale Saku Valla elanike arv, võib meid mõnes mõttes arvestada lausa Eesti suurimate jalgpalliklubide hulka. Kui Eesti keskmine jalgpallurite osakaal piirkonna kõigi elanike suhtes on 1,6%, siis Sakus on selleks 4,34%. Mainimist väärib ka tõsiasi, et ligi 17% kõigist 5–19-aastastest Saku Valla elanikest mängib Saku Sportingus jalgpalli. Usume, et see ei tule kellelegi suure üllatusena – on ju selge, et jalgpalli armastatakse siin kõvasti ja innukalt, – ent kindlasti on tegu märkimisväärse tõsiasjaga ning see väärib esiletõstmist ja tunnustamist.

Areng paistab silma ka klubisiseste numbrite poole vaadates. Aastast-aastasse oleme ehitanud üles klubi püramiidi, kus iga mängija, treeninggrupp, treener ja poolehoidja täidab süsteemis kandvat rolli. Tänaseks oleme jõudnud punkti, kus klubis on võimalik jalgpalli mängida kõigil, sest esindatud on kõik vanusegrupid nii poiste kui ka tüdrukute arvestuses. Tänavu oli Saku Sporting Eesti meistrivõistlustel esindatud 22 võistkonnaga, millest 19 võtsid mõõtu noorteliigades.

Uued inimesed

Väga kauaoodatud ja hinnalised täiendused klubis on meie spordipsühholoog Gähtlin ja füsioterapeut Marten. Fotod: Liisa-Lii Tamme

Sel aastal täienes korralikult ka nimekiri inimestest, kes meie suurematele ja väiksematele mängijatele sportimiseks parimaid tingimused loovad. Tänavu andis eri Sportingu võistkondades oma panuse lausa viis uut treenerit. Naiskonda ja selle peatreenerit Jan Harendit abistas nõu, jõu ja teadmistega Kristjan Kärt, kellest on vaatamata lühikesele koosveedetud ajale saanud võistkonna loomulik ja tähtis lüli. Lisaks Kristjanile liitus klubi treeneritetiimiga ka Imbi Hoop, kelle käe all harjutavad hüppeid ja tõrjeid naiste gruppide väravavahid. Tüdrukute treeninggruppide väravavahtidele jagab oma teadmisi esindusnaiskonna pikaaegne puurilukk ja tänane suurim väravakütt Katriin Saulus. Naiskonna ründaja Triin Satsi täitis tänavu esimest aastat abitreeneri rolli duubelnaiskonna ja U17 tüdrukute juures. Jaanus Kaiva, kes on kindlasti tuttav kõigile neile, kes meeskonna mängudele kaasa elamas on käinud, on samuti Sportingu treenerite uus lüli ning on seni jalgpallilisi teadmisi jaganud kõige noorematele palluritele. Treenerite kõrval on meie inimeste rida täiendanud ka noor ja tubli füsioterapeut Marten Metsniit ning suure südamega spordipsühholoog Gähtlin Leppänen.

Sportlikud edasisammud

Naiskonna eriti võidukal hooajal mängis suurt rolli enim väravaid löönud Katriin Saulus. Foto: Jana Pipar/Jalgpall.ee

Meie läbi aegade edukaim võistkond on selgelt meie esindusnaiskond, kes tegi klubi perspektiivist taas ajalugu – kui mullu jäädi Meistriliigas kolmandaks, siis tänavu toodi koju hõbemedalid. 24 sel hooajal peetud mängust sai naiskond kirja 21 võitu ja 3 kaotust. Alla jäädi vaid meistritiitli teeninud Tallinna Florale, kellest (samuti esimest korda võistkonna ajaloos) suvel 1:0 jagu saadi. Florale pakuti tänavu väga tugevat konkurentsi: meistritiitli saatuse üle otsustasid naiskonnad alles hooaja kõige viimases kohtumises. Tallinna naiskond teenis selles kohtumises penaltitest küll 2:1 võidu, ent põhjust omade üle uhkust tunda on väga palju! Eraldi tuleb siinkohal välja tuua Saku Sportingu poolehoidjaid ja kogukonda: tiitlilahingut käis vaatamas 338 pealtvaatajat ning Sportingu toetuslaulud ja -hõisked kostusid kõigi kõrvu ning hoidsid naiskonna võitlusvaimu üleval viimaste minutiteni.

Tublisid U14 poisse käis isiklikult õnnitlemas Eesti koondise ja Levadia väravavaht Karl Andre Vallner.

Suurepärast minekut näitasid ka U14 vanuseklassi poisid, kellel avanes suurepärase hooaja järel võimalus mängida üleminekumänge oma vanuseklassi kõrgeimale liigatasandile pääsemiseks. Üleminekumängudel võisteldi FCI Tallinna eakaaslastega, keda võideti kahe kohtumise üldarvestuses 9:4. See tähendab, et meie U14 poisid asuvad tuleval hooajal mängima oma vanuseklassi Esiliigas! Treener Paul Kase sõnul oli poiste U14 vanuseklassi eduka aasta taga järjepidev töö, kuid veelgi enam muutus mõttelaadis. “Lõbusast asjaarmastajate seltskonnast on välja kasvanud treeninggrupp, kus ühistel väärtustel põhinev tegevus on jätkuvalt lõbus, kuid rõhuasetus selgelt nihkunud soorituse tähtsustamise suunas. Oleme proovinud end lahti aheldada tulemuseesmärkidest ning asendanud need selgelt defineeritult tegevuseesmärkidega, mis meid sütitavad. Teisisõnu on poisid valmis nägema vaeva ja naudivad neile esitatud väljakutseid täiel rinnal – teekond tähtede poole jätkub, olgu see nii konarlik kui tahes!”

Koroonapiirangute tõttu sai hooaeg varakult läbi kõikides täiskasvanute madalamates liigades ning see puudutas nii meie esindusmeeskonda kui ka mõlemat duubelvõistkonda. Piirangute kehtestamise hetkel asus meie esindusmeeskond III liiga tabelis 7. kohal, duubelmeeskond IV liiga viiendal kohal ning duubelnaiskond hoidis kümne küünega kinni naiste Esiliiga teisest kohast. Esindusmeeskonna ründaja Kristo Koppel figureeris taaskord väravalööjate edetabeli tipus. Kui möödunud aastal tuli ta selles tabelis 25 tabamusega teisele kohale, siis tänavu tõi 27-kordne vastaste väravavõrgu sahistamine talle väravalööjate paremusjärjestuses esikoha. Väravalööjate edetabelisse mahtus ka duubelnaiskonna noormängija Sandra Tarlap, kes paigutus naiste Esiliigas 9 väravaga kuuendale kohale.

Meie eesmärk klubina on end pidevalt täiendada. Sel põhjusel osaleb Saku Sporting selle aasta märtsist noortetöö juhtidele suunatud programmis. Projekt kestab Eesti Jalgpalli Liidu eestvedamisel ca 2 aastat ning selle peamine eesmärk on arendada klubide noortetööd ja tõsta selle kvaliteeti. Klubi tegevjuhi Argo Zirki sõnul on tegemist ühe tähtsaimatest, kui mitte kõige tähtsama projektiga, milles Saku Sporting osalenud on. „Oleme projekti raames kaardistanud klubi hetkeolukorra ja seda nii sportliku, personali kui ka infra poole pealt. Hetkel töötame treening- ja mängumudeli loomisega. Loodetavasti saame need juba selle aasta lõpuks noortetöö arengukavasse redaktsioonina sisse viia,” rääkis ta hetkel käsil olevatest ülesannetest.

Väljakud läbisid uuenduskuuri

Uus tribüün on pealtvaatajate elu veelgi vahvamaks teinud. Foto: Liisi Troska/Jalgpall.ee

Sel aastal sai uue ilme AlpicAir treeningkeskuse nime kandev muruväljak. Kõige suurem ja kauaoodatum uuendus on uus 200-kohaline tribüün, mille ehitamisele panid kaasrahastusprojekti raames õla alla klubi toetajad ja sõbrad. Tänu teile oli suvistele mängudele eriti vahva ja mugav kaasa elada – aitäh selle eest! Lisaks tribüünile said uue ilme ka riietusruumi ja varustuse hoiustamise funktsiooni täitvad soojakud. Selle töö eest kandsid hoolt suvisteks talguteks kokku tulnud Sportingu mängijad ja treenerid. Talgutel puhastati ühtlasi kividest ka murustaadioni kõrval asuv rannajalgpalliväljaku liiv ning hilisema projekti raames sai väljak endale ka värskema ilmega väravad. Selle sama projektiga sai Sporting muruväljakule ka vahetusmängijate pingid ja miniväravad, millega suuremad ja väiksemad jalgpallurid oma täpsuse kallal töötada saavad.

Tähelepanelikumad on ehk juba märganud, et Spordikeskuse uue hoone taga on valmis saanud uus treeningväljak, mille valmimisele pani õla alla Saku Vallavalitsus koostöös Saku Valla Spordikeskuse, Domus Teed OÜ, Werm OÜ ja Saku Sportinguga. Uus väljak on üsna eriline, sest selle valmimisel läks taaskasutusse Saku kunstmuruväljaku endine kate. Uus väljak tuleb kasuks kogu klubile: kuna mängijate arv kasvab pidevalt, parandab see oluliselt mahutavusega seotud kitsaskohti.

Üks klubi, üks hing!

Kuigi viimased kaks aastat on olnud üsna omanäolised ning ühisürituste korraldamine on päris keeruline, siis oleme Saku Sportingus loonud ikka ja jälle viise, kuidas ühiseid emotsioone jagada ja mälestusi luua. Tänavu lõime nii emade- kui ka isadepäevaks vahvad orienteerumisrajad, mida pere- või sõpruskonnaga läbides sai lahendada erinevaid jalgpallilisi, loomingulisi ja ka veidi pikemat nuputamist vajavaid ülesandeid. Sügisel korraldasime Saku Gümnaasiumi algklasside õpilastele klassidevahelise turniiri, tutvustamaks noortele jalgpalli põhitõdesid ja mängu võlu. Sel aastal toimusid ka traditsiooniliseks kujunenud Saku meistrivõistlused, kus said oma oskused proovile panna veidi vanemad jalgpallisõbrad ning teist aastat järjest tutvustati Saku noortele ka tänavajalgpalli. Ära ei saa unustada ka suvelaagreid ning jalgpallifestivali, mis on vaieldamatult iga aasta kauaoodatuimad sündmused.

Naiskonna hooaja viimane mäng tõi tribüünile eriti suure publikuhulga ning Sportingu fännide laulud ja sinine riietus ei jäänud kellelegi märkamatuks. Foto: Jana Pipar/Jalgpall.ee

Kuigi tähtsat osa mängivad klubi olemuse juures mängijad, treenerid ja ülejäänud personal, siis päris terviku moodustamisel on kandev roll kõigil toetajatel – lapsevanematel, jalgpallihuvilistel, fännidel ja kõigil teistel, kes meie tegemistele kaasa elavad. Tänu teile on meie klubi just selline, nagu see täna on. Võistkonnad on praegu ametis pikast hooajast puhkamisega, ent juba üsna pea saame taas väljaku ääres kokku saada!

Üks klubi, üks hing!

Eva-Maria Kriisa